• Przepisy gry w tenisa stołowego – kto zaczyna partię?
  • Zasady gry w tenisa stołowego – serwis
  • Tenis stołowy – zasady gry w debla

Zasady gry w tenisa stołowego – punktacja

Od 2001 roku obowiązują nowe zasady gry w tenisa stołowego. Mecze rozgrywane są do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Uwaga! Jeżeli wynik seta wynosi 10-10 i zaczyna się gra na przewagi, zmiana podającego następuje po jednym serwisie.

Po każdym rozegranym secie zawodnicy zmieniają strony. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), zawodnicy zmieniają strony stołu po zdobyciu 5 punktów przez jednego z nich np. przy wyniku 5-3.

Przykładowe wyniki meczów:

• do 3 wygranych setów: 11-8, 3-11, 14-12, 11-6. Ostateczny wynik pojedynku 3:1
  • do 4 wygranych setów: 4-11, 11-9, 12-10, 9-11, 18-16, 7-11, 11-5. Ostateczny wynik pojedynku 4:3

Przepisy gry w tenisa stołowego – kto zaczyna partię?

O tym, kto zaczyna serwować w meczu, decyduje losowanie np. rzut monetą. Jeżeli akurat nie masz przy sobie „drobnych”, losowanie może odbyć się w inny sposób. Weź piłeczkę w dłoń, schowaj ręce poniżej powierzchni stołu. Tak, aby twój przeciwnik stojący po przeciwnej stronie nie widział, w której dłoni ją trzymasz. Losowanie jest bardzo proste. Rywal zgaduje, czy piłeczkę masz w lewej czy prawej ręce.

Osoba, która wygra losowanie, decyduje czy chce zacząć pierwszego seta od podania czy od odbioru serwisu. Ważne! Jeżeli np. to ty zaczynasz pierwszego seta serwując, w drugim secie jako pierwszy serwuje twój przeciwnik. I tak na zmianę, aż do zakończenia meczu.

Jeżeli wygrasz losowanie, możesz też wybrać stronę stołu, na której chcesz rozpocząć pojedynek. Podsumowując: wybrać można serwis albo stronę.

Zasady gry w tenisa stołowego – serwis

Zawodnik trzyma piłeczkę w „otwartej” dłoni. Należy podrzucić ją pionowo na wysokość co najmniej 16 cm. Po podrzuceniu, aż do momentu jej uderzenia przez serwującego, piłeczka musi być cały czas widoczna dla przeciwnika. Takie są zasady gry w tenisa stołowego na profesjonalnych turniejach. Jeżeli grasz tylko dla zabawy, te przepisy nie są istotne. Ale warto wiedzieć.

Najistotniejsza zasada przy serwisie: po uderzeniu piłeczka musi odbić się raz na stronie podającego i raz na stronie odbierającego.

Jeżeli przy serwisie piłka po drodze dotknie siatki stołu, mamy tzw. net. Nie tracimy wtedy punktu. Należy tylko ponownie zaserwować. Może tak się zdarzyć kilka razy pod rząd. Nie ma to żadnego przełożenia na punktację.

Serwis w siatkę albo poza stół oznacza stratę punktu.

Tenis stołowy – zasady gry w debla

W grze deblowej/podwójnej zasady punktacji się nie zmieniają. W tenisie stołowym partnerzy uderzają piłeczkę na zmianę.

Zasady serwowania w grze deblowej:

• serwujący serwuje zawsze z prawej strony, po przekątnej stołu (patrz zdjęcie).
  • przez cały czas trwania seta serwujesz na zawodnika A, a odbierasz od zawodnika B. W kolejnym secie serwujesz na gracza B, a odbierasz od gracza A.

Może to wydawać się trochę skomplikowane, ale spokojnie. Wytłumaczę ci to na przykładzie.

Zawodnicy A i B grają przeciwko Y i Z. Załóżmy, że para AB wygrała losowanie, zawodnik A serwuje jako pierwszy. Rywale decydują, że odbierać będzie gracz Y.

Tak więc w pierwszym secie wyglądałoby to następująco:

1. A serwuje na Y
  2. Y serwuje na B
  3. B serwuje na Z
  4. Z serwuje na A

W secie drugim od serwisu zacznie para YX. Mogą zdecydować, kto będzie serwować jako pierwszy. Jeżeli będzie to np. gracz Z, odbierać musi zawodnik BA więc:

1. Z serwuje na B
  2. B serwuje na Y
  3. Y serwuje na A
  4. A serwuje na Z

I tak na zmianę. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), następuje zmiana odbierającego po zdobyciu 5 punktów przez jedną z par deblowych. Posługując się wyżej wspomnianym przykładem: przy stanie 4-4 w ostatnim secie A serwuje na Y. Przy stanie 5-4 następuje zmiana stron. I przechodzimy do ustawienia z seta nr 2 i 4, a więc A serwuje na Z.

Autorem teksu o zasadach gry jest Pan Maciej „Mats” Pietkiewicz  Reprezentant kraju w kategoriach młodzieżowych. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Grał m.in. w polskiej ekstraklasie oraz niemieckiej 2 Bundeslidze. Trener reprezentacji Norwegii w latach 2017/2020.Ukończył studia politologiczne i dziennikarskie.